Możesz otrzymywać wypłaty wygranych z Mostbet bezpośrednio na swoją kartę bankową - wystarczy, że zweryfikujesz swoje konto.
pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn800, porn900

Co powinieneś wiedzieć na temat Sakramentu Chrztu Świętego

Sakrament chrztu świętego jest podstawą życia chrześcijańskiego. Od momentu, udzielenia chrztu człowiek należy do wspólnoty kościoła. Otwiera mu się droga do innych sakramentów w których może uczestniczyć na innych etapach swojego życia.

Poprzez sakrament chrztu dokonuje się odpuszczenie grzechu pierworodnego oraz wszystkich grzechów, które popełniliśmy przed chrztem.

Komu udzielany jest chrzest święty?

W polskiej tradycji chrzest święty udzielany jest zazwyczaj dzieciom. Nie ma cenzusów wieku, aczkolwiek biblijnie tradycja mówi, że chrzcimy niemowlęta.  Tak robili św. Paweł, czy też św. Piotr, kiedy przyszedł do domu Korneliusza ochrzcił jego i całą rodzinę, w tym także nieświadome jeszcze dzieci. Zasadniczo przyjmuje się, że jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, chrzest odbywa się w pierwszym roku życia dziecka. Rodzice przynoszą do kościoła nowonarodzone dziecko i poprzez ich wiarę udzielany jest sakrament. Od tego momentu zaczyna rozwijać się łaska chrztu świętego. Poprzez decyzję rodziców i z ich pomocą dokonuje się sakramentalny znak łaski. Miejsce, w którym dokonuje się ceremonia jest kościół parafialny rodziców dziecka. Przed udzieleniem sakramentu rodzice powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej i ustalić termin chrztu świętego. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka wydaną przez Urząd Stanu Cywilnego. Zasadniczo ceremonia odbywa się w niedzielę podczas Mszy Świętej.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Przygotowując się do sakramentu chrztu świętego rodzice wybierają rodziców chrzestnych dla swoich dzieci. Często są różne motywacje odnośnie wyboru odpowiedniej osoby. Warto zastanowić się czy nasze motywacje są słuszne i co jest kryterium ich dokonywania. Podstawowym kryterium powinien być wybór takiej osoby, która sprosta roli wychowania do wiary młodego chrześcijanina. Jakimi osobami powinni być chrzestni:

  • głęboko wierzącymi
  • gotowymi służyć pomocą nowo ochrzczonemu na drodze życia chrześcijańskiego
  • winny być to osoby dojrzałe, które ukończyły 16 rok życia (wg prawa kanonicznego)
  • po przyjęciu sakramentu bierzmowania
  • nie mogą ciążyć na nich żadne kary kościelne
  • nie mogą żyć w związku cywilnym, konkubinacie lub innym wolnym związku
  • regularnie przystępujące do sakramentów świętych
  • nie może być ojcem lub matką przyjmującego chrzest

Czy ksiądz może odmówić wydania zaświadczenia do bycia rodzicem chrzestnym – matką chrzestną i ojcem chrzestnym? Tak. Choć w praktyce bardzo rzadko się to zdarza. Wszystko zależy od indywidualnych sytuacji. Z pewnością osoba, u której zachodzi podejrzenie, że nie była bierzmowana i nie jest praktykującym katolikiem, czy żyje w nieformalnym związku może nie uzyskać takiego zaświadczenia.

Jaka jest rola chrzestnego?

Gdy zostaliśmy wybrani na rodziców chrzestnych jest to wyjątkowy zaszczyt dla nas. Taka prośba jest wyrazem bardzo dużego zaufania do nas. Rodzice dziecka z pewnością  pokładają w nas swego rodzaju nadzieję, że pomożemy im  w wychowaniu dzieci. Jeśli zostaliśmy zaproszeni do pełnienia funkcji chrzestnego nie powinniśmy odmawiać. Jakie są główne zadania chrzestnego? Poświadczają  oni wraz z rodzicami wiarę przyjmującego chrzest. Podczas sakramentu wyznają wiarę Kościoła, w której dziecko będzie wychowane. Z tego powodu bardzo istotne jest, żeby były to osoby odznaczające się głęboką relacją z Bogiem i życiem według prawd ewangelicznych. Chrzestnymi może być jedna lub dwie osoby.  W polskiej tradycji przyjęło się, ze jest to zazwyczaj dwie osoby, kobieta i mężczyzna. Osoby ochrzczone, które nie należą do katolickiej wspólnoty mogą być świadkami chrztu razem z chrzestnym katolickim. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że jeśli rodzice chrzestni pochodzą z innej parafii, niż parafia dziecka, powinni poprosić swojego księdza proboszcza o zaświadczenie, że są praktycznymi katolikami i mogą zostać rodzicami chrzestnymi.

Potrzebne dokumenty i opłaty do chrztu

Aby otrzymać zgodę na chrzest wymagane jest przedstawienie w kancelarii parafialnej (2-3 tygodnie wcześniej) kilku dokumentów:

  • aktu urodzenia dziecka,
  • akt ślubu kościelnego rodziców dziecka (uwaga: jeśli rodzice nie mają ślubu kościelnego, ale deklarują się jako osoby wierzące, prawo kościelne nie zabrania im ochrzcić dziecka),
  • potwierdzenia odbycie spowiedzi przez rodziców i rodziców chrzestnych,
  • danych rodziców chrzestnych (oprócz imion i nazwisk oraz daty urodzenia, także miejsce zamieszkania i wyznanie), a także zaświadczeń z ich parafii, potwierdzających, że mogą pełnić funkcję chrzestnych.
  • jeśli dziecko jest z innej parafii rodzice winni przynieść pisemną zgodę swego proboszcza na udzielenie sakramentu chrztu.

Również w tym dniu należy wnieść opłatę za chrzest – niektóre parafie ustalają dolną granicę kwoty, ale najczęściej trzeba zastosować się do zasady „co łaska”

Przy zgłoszeniu duszpasterz spisuje akt chrztu na podstawie danych zawartych w odpisie metryki urodzenia z USC; imiona dziecka należy spisać w brzmieniu i kolejności, w jakich występują w tym dokumencie, choćby nie były to imiona świętych i błogosławionych Kościoła. Rodzice i chrzestni mogą złożyć podpisy w księgach zaraz po spisaniu aktu lub w innym terminie, najpóźniej jednak zaraz po liturgii chrztu.

Do chrztu potrzebne są nam biała szata i świeca?

Tak, biała szata dziś w postaci symbolicznego kawałka białego materiału, symbolizuje czystość duszy tego człowieka, która w tym sakramencie została na nowo odwrócona w stronę Pana Boga. Jest to też symbol tego, że przez chrzest grzech pierworodny został zgładzony, tak więc teraz człowiek jest naprawdę czysty, biały, lśniący. Biała szata to też nawiązanie do tradycji, kiedy przed chrztem był tzw. okres katechumenatu czyli przygotowania. Dawniej, kiedy udzielano chrztu osobom dorosłym, kandydat do chrztu przez cały rok, jako katechumen, chodził w białej szacie. Był to symbol tego, że jest on właśnie kimś, kto się przygotowuje do chrztu świętego.

Zapalona świeca jest natomiast symbolem Pana Jezusa, czyli łaski uświęcającej, tego płomienia wiary, który został zapalony w tym człowieku. Symbolicznie tę świecę zapala się na samym końcu ceremonii chrzcielnej, żeby pokazać, że to rodzice są odpowiedzialni za podtrzymywanie tego światła, które się właśnie w tym dziecku teraz narodziło.

W co ubrać niemowlę na chrzest?

Ubranko dla dziecka na dzień chrztu powinno być przede wszystkim wygodne. Coraz częściej rodzice ubierają swoje dzieci w bawełniane, przewiewne ubranka, które można będzie wykorzystać jeszcze na inne okazje. Najlepiej, żeby były w białym lub pastelowym kolorze. Biel i jasne, pastelowe kolory kojarzą się ze światłością, czystością i radością. Warto wziąć także pod uwagę porę roku, w której chrzczone jest dziecko i fakt, że w kościele jest zawsze nieco chłodniej niż na zewnątrz.

Polecany bawelniany komplet do chrztu https://mydream.pl/product/castello/

Polecana sukienka do chrztu z jedwabiu

https://mydream.pl/product/sarina/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *